Філософія феєрверку
Не дивлячись на свою "традиційність", феєрверк дуже популярний в цілому світі. Мало свят обходяться без так званого кульмінаційного моменту - феєрверку . Але що ж таке феєрверк і салют?
Майже завжди поняття "феєрверк" і "салют" ототожнюють. Проте варто розглянути їх окремо.
Салют - це піротехнічний процес в нічному або сутінковому небі, здійснюється за допомогою спеціальних піротехнічних зарядів, що вистрілюються з гарматних або спеціальних салютних батарей . Салют - це вогненна вистава на згадку про якусь подію . Тут символічно все : і кількість залпів і інтервал з яким вони стріляються .
Феєрверк - це стрільба піротехнічними зарядами з відносно маленьким інтервалом - 1-5 секунд . Якщо на салютні залпи дивляться як на осяяння нічного неба кольоровими вогнями, то феєрверк - це демонстрація світлових і звукових ефектів, які здійснюються такими зарядами в небі. Зараз існує велика кількість таких ефектів . Вони розрізняються по кольорах, формі розриву і часу горіння, звукових ефектах, та траекторії польоту. Вистрілюючи в небо поодинці або по декілька зарядів одночасно, створюються феєрверочні картини.
Всі феєрверки можна розділити на декілька груп :
- За часом проведення : денні і нічні;
- По видах піротехнічних виробів, що застосовуються: наземні, паркові і висотні ;
- По місцю проведення : сценічні, водяні і вуличні.
Розділення на нічні і денні феєрверки відбувається залежно від часу доби, коли відбувається демонстрація.
Що таке нічний феєрверк, напевно, знає кожен.
А от денний феєрверк - це феєрверк, в якому «дійовою особою» є не вогонь і іскри, як в нічного, а дим . Тут застосовуються спеціальні димові заряди.
Скрізь прийнято, що феєрверк - це кульмінація свята, найвражаючіший і найяскравіший момент свята і, нарешті, це фінал, завершальний акорд. Часто феєрверк стає найсильнішим і найемоційнішим моментом всього свята
Розділення феєрверків на наземні, паркові і висотні відбувається за наступним принципом :
Наземний феєрверк створюється піротехнічними засобами, які розташовуються на землі . Цей феєрверк зручно і безпечно спостерігати на дистанції від 5 до 50 метрів (залежно від ширини фронту виставленої піротехніки), і, нарешті, для того, щоб споглядати це видовище навіть з 5-ти метрів, не треба задирати голову вгору, а потрібно просто дивитися перед собою.
При проведенні наземних феєрверків застосовуються: фонтани, спалахи, водопади, свічки (транспаранти або логотипні), вулкани, факели. Всі ці вироби можна використовувати самостійно, а деякі з них - для створення так званих піротехнічних фігур або композицій.
До особливого виду наземних феєрверків варто віднести так звані вибухи на воді. Це дуже видовищна дія.
Місцем проведення цього феєрверку служить водна поверхня . Спокійна водяна поверхня - це прекрасне дзеркало для відображення на ній спалахів феєрверку.
Матеріалом для демонстрації такого ефекту служать фейерверочні заряди, які використовуються для висотного феєрверку.
Парковий або середній феєрверк - це феєрверк, в якому використовуються піротехнічні вироби, які роблять постріл . Основна дія цього феєрверку відбувається не на землі, а в повітрі на висоті до 60-ти метрів . Тут застосовується піротехніка, що відноситься до розряду «побутовий» . Це такі вироби, як салютні установки калібром від 8 до 63 мм ., римські свічки (комети), ракети і міни.
Цей феєрверк краще всього спостерігати з відстані 20-50 метрів. Використовуючи феєрверочні засоби малого калібру можна створити такий ефект як кроссет, він досить непогано виходить навіть у виробах 25-ти міліметрового калібру. У всіх інших випадках - це різноколірні або однобарвні розриви, інколи з треком.
При вистрілюванні такого феєрверку застосовується досить високий темп стрільби (у багатозарядних піротехнічних виробах, таких як салютні установки він складає від 0,5 до 1,5 секунди).
Запуск однієї салютної установки - не феєрверк. Необхідно створити цілу постановку, яка матиме початок, розвиток і кульмінацію - фінал.
Завдяки тому, що використовуються побутові піротехнічні вироби, які мають невеликий діаметр розриву в небі, є сенс вести стрільбу одночасно кількома салютними установками, що знаходяться на деякій відстані один від одного . Збільшення фронту стрільби і кількості що вистрілюються одночасно зарядів значно підсилює ефект. Можна використовувати так звані веєрні салютні установки. Веєрними вони називаються тому, що її стволи розташовані "веєром" (віялом), під кутом один до одного. У цій установці стрілянина виробляється не по одному заряду, а цілими рядами . Таким чином після кожного пострілу в небі з'являється цілий ряд однакових по ефекту розривів, що виникають одночасно на однаковій висоті.
Ось ми поступово підійшли до найкрасивішого і урочистішого виду феєрверку - висотному.
Цей найвидовищніший вид феєрверку продовжує розвиватися, удосконалюватися і дивувати глядачів все новими і новими вогненними картинами . Тут об'єдналися майстерність людей які створили заряди і спорядили їх певними ефектами з майстерністю людей які створили його постановку і демонстрацію.
Для стрільби такого феєрверку застосовуються феєрверочні заряди калібром 75, 100, 125, 150, 200, 300, 400, 600, 800 мм . Це калібри, прийняті за стандарт у всьому світі . За великого бажання можна замовити вироби будь-якого калібру - це не проблема.
Такі феєрверки призначені для великої кількості глядачів. Вогненна дія розвертається в небі на висоті від 70 до 1000 м . Діаметр розриву кулі досягає 800 м. Таке грандіозне видовище не залишить байдужим нікого: ні Ваших гостей, ані випадкових перехожих в іншому кінці міста.